usuwanie tatuażu warszawa

Medycyna estetyczna

Peelingi medyczne

YELLOW PEEL

Skóra jest największym organem naszego ciała stanowiący ochronną barierę fizyczno-chemiczną. Do niedawna uważano, że tylko zmiany patologiczne na skórze są problemem. Dopiero postępy w kosmetologii, a ostatnio w medycynie estetycznej "odkryły" na nowo problem zdrowej skóry.

Obecnie głównym celem kosmetologii i medycyny estetycznej jest dążenie do odnowy skóry, żeby jak najdłużej zachować jej świeżość i młodość. Jedną z metod mogącą przedłużyć młodość skóry są peelingi (peel - z języka angielskiego - złuszczać) i dzięki ich stosowaniu możemy bezboleśnie "zrzucać skórę", czyli złuszczać niepotrzebny już naskórek.

Obecnie jest kilkanaście substancji stosowanych w peelingach i mają one dobroczynny wpływ na skórę tłustą, starzejącą się, z przebarwieniami. Mogą być także stosowane w trądziku młodzieńczym i często zastępują laser czy skalpel.

W zależności od głębokości peelingi dzielimy na powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Podczas stosowania peelingów szczególnie głębokich okres gojenia może trwać nawet kilka tygodni. Jest to więc za długi okres dla ludzi aktywnych zawodowo. Dla nich stosuje się tzw. "yellow peel". Jest to nowa koncepcja peelingu powodująca odnowę naskórka. Yellow peel jest najnowszym i najmniej inwazyjnym peelingiem chemicznym opracowany przez prof. Romulo Mene z Brazylii.

Cały zabieg składa się z trzech etapów:

I etap - wykonuje się powierzchowny peeling za pomocą pre-peeling cleanser 20%. Głównym składnikiem jest kwas glikolowy.

II etap - wykonuje się za pomocą Alpha-Beta Complex, zawierający w swym składzie kwas salicylowy, rezorcynę i kwas glikolowy w proporcjach 10-10-40. Jest stosowany jako peeling wstępny przed zabiegiem Yellow Peel.

III etap peelingu jest zastosowanie właśnie Yellow Peel, który usuwa warstwę naskórka na różnych poziomach. Działa on złuszczająco poprzez kwasy retinolowy, fitowy, kojowy i azelainowy. Zabiegi z ich zastosowaniem mają dobroczynny wpływ głównie dla osób w średnim i w starszym wieku, jako terapia odmładzająca. Może być stosowane z dużym powodzeniem nawet w trądziku młodzieńczym, a także w trądziku różowatym i w likwidowaniu przebarwień. Powoduje przyśpieszone złuszczanie warstwy rogowej naskórka, a także pobudza proces syntezy kolagenu. A więc "Yellow peel" działa korzystnie na skórę tłustą, starzejącą się oraz likwidację blizn potrądzikowych. Peeling ten jest łatwy w zastosowaniu, można powtarzać 1 raz w miesiącu i 30 dni po zabiegu należy unikać słońca.

KWAS TRÓJCHLOROOCTOWY (TCA)

 • Istnieją różne stężenia TCA: od 10% do 50%; stężenie użytego do peelingu TCA dobiera lekarz wykonujący zabieg, najczęściej są to stężenia w zakresie 20-35%.
 • Za pomocą szpatułki zakończonej bawełnianym wacikiem rozprowadza się preparat na całej złuszczanej powierzchni.
 • Po 1-3 minutach od aplikacji pacjent odczuwa nieprzyjemne doznania pod postacią uczucia pieczenia i palenia skóry; można zminimalizować te odczucia stosując wentylator bądź też schłodzone woreczki z żelem tzw. cold pack.
 • W tym czasie obserwujemy zbielenie naskórka, co świadczy o prawidłowej reakcji skóry.
 • Nieprzyjemne doznania mijają po kilkunastu sekundach - kilku minutach; zależy to od osobniczej wrażliwości skóry.
 • Można ponownie zaaplikować 1-3 warstw TCA, zwłaszcza w miejscach, w których zależy nam na największym efekcie, można też zastosować niewielki ucisk dla zwiększenia penetracji TCA.

W jakich sytuacjach wskazany jest peeling TCA:

 • - plamy przebarwieniowe, piegi,
 • - posłoneczne uszkodzenia skóry,
 • - powierzchowne zmarszczki,
 • - atroficzne blizny potrądzikowe;

Po peelingu TCA:

 • - bezpośrednio po zabiegu skóra jest zarumieniona z widocznymi miejscami zbielenia, po kilku minutach nie widać zbielenia, natomiast skóra robi się wygładzona,
 • - właściwe złuszczanie rozpoczyna się po ok. 2-3 dniach od zabiegu, skóra zmienia barwę na kolor brązowy, pacjent ma uczucie posiadania "skorupki" na skórze, następnie dochodzi do powolnego złuszczania się naskórka - proces ten trwa kolejne 3-4 dni,
 • - nie wolno zdrapywać płatów złuszczającego się naskórka! sprzyja to powstawaniu przebarwień i/lub blizn,
 • - w okresie złuszczania najczęściej pacjent musi pozostać w domu (3-4 dni) - można to rozwiązać wykonując peeling w środę lub czwartek, wówczas najintensywniejszy proces złuszczania przypada na weekend.

Kolejne zabiegi (4-6) z użyciem TCA wykonuje się w odstępach ok. 4-tygodniowych.

PEELING PIROGRONOWY

Kwas pirogronowy to alfa-ketokwas obecny w naturze (jabłka, sfermentowane owoce, ocet) posiadający właściwości:

 • 1.sebostatyczne - silne działanie regulujące sebum i zmniejszające tłustość skóry łojotokowej i trądzikowej
 • 2.dermoplastyczne - stymulacja syntezy kolagenu na poziomie skóry właściwej
 • 3.antybakteryjne - znaczące obniżenie miejscowego pH, co działa bakteriostatycznie,
 • 4.złuszczające - mniejsze przyleganie komórek naskórka, co powoduje utratę łączności i w następstwie następuje ścieńczenie warstwy rogowej.
 • 5.komedolityczne (przeciwzaskórnikowe),
 • 6.działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry.

Peeling chemiczny z kwasem pirogronowym ENERPEEL PA, to produkt o właściwościach złuszczających, zdolny do odwarstwiania i usuwania martwego naskórka oraz powodujący odnawianie zewnętrznych warstw skóry. Specjalny aplikator gwarantuje odpowiednią ilość nakładanego produktu. Dzięki swojej formule, kwas pirogronowy stanowi roztwór złuszczający przynoszący efekty na każdym rodzaju skóry, od tłustej do suchej czy mieszanej. Peeling ENERPEEL PA z kwasem pirogronowym może być używany w walce z samym trądzikiem, tłustą skórą, powierzchniowymi zaburzeniami pigmentacji skóry, zmarszczkami. ENERPEEL PA może powodować zaczerwienienie krótkotrwałe i zazwyczaj ledwo zauważalne. Z tego powodu, w przeciwieństwie do innych zabiegów złuszczających, pojawienie się zaczerwienienia nie stanowi dowodu, że złuszczanie miało miejsce. Czas aplikacji produktu na skórze musi być zależny od fototypu skóry i wskazań do zabiegu.

Wskazania:

 • 1.trądzik i jego następstwa:
  - trądzik w fazie aktywnej,
  - blizny potrądzikowe,
  - łojotok
  - trądzik różowaty
 • 2.zaburzenia pigmentacji:
  - ostuda (melasma)
  - przebarwienia pozapalne
 • 3.zmarszczki, fotostarzenie skóry
 • 4.zaburzenia rogowacenia naskórka:
  - rogowacenie przymieszkowe.

Peeling może być powtarzany co 15-21 dni.